Oddział w Braniewie
14-500 Braniewo
ul. Wileńska 1a
Tel. 515-979-272
braniewo@nova-tech.com.pl
Oddział w Gdańsku
80-041 Gdańsk
ul. Sosnkowskiego 7U/1
Tel. 58 733-98-35
Mob. 502-768-524
gdansk@nova-tech.com.pl

                             

                                                                                                                                                                     

 

 


Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /nova_tech_sc/templates/nova/functions.php on line 194

Kasy fiskalne ONLINE – co to takiego?


Kasy fiskalne ONLINE to w założeniu nowa kategoria urządzeń fiskalnych, które będą mogły komunikować się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Centralny Rejestr Kas (inaczej Repozytorium) będzie gromadzić szereg danych m. in: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, zdarzenia a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych.

Oprócz tego Repozytorium będzie odpowiedzialne za nadawanie numeru ewidencyjnego kasie podczas fiskalizacji. W założeniu ustawodawcy łączność pomiędzy kasą z Repozytorium, szacunkowo, odbywać się będzie co dwie godziny. Jest to domyślny czas, bowiem Repozytorium może zmieniać ten harmonogram połączeń, w dodatku bez wiedzy użytkownika.

Użytkownik kasy ONLINE będzie musiał zapewnić kasie dostęp do internetu, czyli odpowiednią infrastrukturę, dzięki której kasa będzie mogła łączyć się z Repozytorium.

 

Kasy ONLINE – po pierwsze zmiana ustawy i nowe rozporządzenie

 

Nie ma jeszcze zatwierdzonych regulacji prawnych dotyczących kas ONLINE. Akty prawne z nimi związane są nadal w fazie projektów. Projekty te zostały opublikowane na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji (RCL www.rcl.gov.pl).

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12303053),
Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12288904).

 

Kiedy kasy ONLINE będą dopuszczone do sprzedaży?

 

Zanim kasy ONLINE pojawią się na rynku:

  • Ministerstwo Rozwoju oraz Ministerstwo Finansów aktualnie pracują nad zmianami w ustawie o podatku od towarów i usług oraz przygotowują nowe rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.
  • Następnie projektowane akty prawne muszą zostać notyfikowane w Unii Europejskiej, co może trwać około 90 dni.
  • Dopiero po zakończonej notyfikacji nowe prawo może zostać uchwalone i ogłoszone.
  • Dopiero po wejściu w życie ww aktów prawnych, producenci mogą zacząć się ubiegać o wydanie decyzji prezesa Głównego Urzędu Miar (homologacji), na podstawie której kasy ONLINE będą dopuszczone do obrotu.
  • Po otrzymaniu homologacji będzie można rozpocząć produkcję i dystrybucję kas ONLINE.

 

Kto będzie musiał zainstalować kasy ONLINE?

 

Projekt ustawy zmieniającej ustawę o VAT zawiera proponowany przez Ministerstwo Finansów, harmonogram wprowadzania kas ONLINE. W pierwszej kolejności obowiązkiem rejestracji sprzedaży za pomocą tego rodzaju kas zostaną objęci przedsiębiorcy działający w następujących branżach*:
od 01.01.2019 - usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz dokonujące sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
od 01.07.2019 - usługi gastronomiczne i budowlane;
od 01.01.2020 - usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

* Terminy wskazane w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług.

 

kompendium